خانه / درباره علوم شناختی / توانبخشی شناختی / منابع کنکور ارشد علوم شناختی
منابع کنکور ارشد علوم شناختی
منابع کنکور ارشد علوم شناختی

منابع کنکور ارشد علوم شناختی

احتمالا شما با انواع و اقسام کلید واژه‌ها به این صفحه رسیده اید. کلیدواژه ‌هایی مثل «منابع کنکور ارشد علوم شناختی»، «ارشد علوم شناختی»، «منابع علوم شناختی» و… !

متاسفانه یا خوشبختانه فقط چند سال (از سال ۹۳) است که کنکور ارشد علوم شناختی به صورت یک کد رشته مجزا برگزار می‌شود و همین امر سبب شده که اطلاعات و بررسی های معدودی بر منابع کنکور ارشد علوم شناختی انجام شود.

چرا متاسفانه؟

به علت کم بودن سابقه کنکور علوم شناختی هنوز مدل و جنس سوالات و منابع مشخص نیست. منابع کنکور ارشد علوم شناختی پیشنهادی ما که در این مقاله خدمت شما عرضه می‌شود بر اساس بررسی دقیق سوالات کنکور ارشد علوم شناختی سنوات گذشته بوده و این امکان وجود دارد که کنکور سال بعد به شکل کاملا متفاوتی برگزار شود.

چرا خوشبختانه؟

چون جامعه کسانی که در حال حاضر به دنبال رشته علوم شناختی هستند بسیار خاص و ویژه ست و شرایط تمامی داوطلبان تقریبا یکسان است. برای مثال وقتی نتایج کنکور ارشد علوم شناختی آمد من تقریبا به ۹۹.۳% آدم‌های دور و برم باید توضیح می‌دادم این رشته چیست چون حتی اسم رشته را هم نشنیده بودند.

حتی شما با سرچ منابع کنکور ارشد علوم شناختی مطالبی کمتر از تعداد انگشتان یک دست پیدا خواهید کرد و می‌توانید مطمئن باشید تمامی رقیبان شما این صفحه را مطالعه کردند و این منابع را خوانده ‌اند پس شرایط همه داوطلبان تقریبا یکسان است.

این منابع بر اساس آخرین تغییرات کنکور کارشناسی ارشد علوم شناختی و برای کنکور  ۹۷ تدوین شده است.

و اما منابع کنکور ارشد علوم شناختی…

 

اصول علوم شناختی

 • علوم شناختی مقدمه ای بر مطالعه ذهن نوشته جی فردنبرگ و گوردون سیلورمن ترجمه محسن افتاده حال (و دیگران) انتشارات موسسه آموزشی و تحقیقاتی صنایع دفاع

کتاب علوم شناختی مقدمه‌ای بر مطالعه ذهن تا به امروز (شهریور ۹۶) منبع اصلی سوالات اصول علوم شناختی بوده است. احتمالا برای تهیه این کتاب به مشکل برخواهید خورد چون نوع انتشار و توزیع کتاب زیاد جالب نیست. عموما داوطلبانی که چند ماه مانده به کنکور تصمیم به تهیه این کتاب میگیرند به مشکل عدم موجودی کتاب برمیخورند. در صورت مشکل در تهیه کتاب ایمیل و مشکل خود را در قسمت نظرات وارد کنید تا شما را راهنمایی کنیم.

 • درباره علم شناختی نوشته دکتر جواد حاتمی نشر امیرکبیر

دکتر جواد حاتمی یکی از اساتید حوزه علوم شناختی در ایران هستند. اگر مقالات مرتبط با کنکور سایت را مطالعه کرده باشید حتما متوجه شده‌اید که دانشگاه‌های ارائه دهنده رشته علوم شناختی چه در دوره ارشد و چه در دوره دکتری بسیار محدود است و به دنبال آن اساتید و هیئت علمی این رشته هم انگشت شمارند. دکتر حاتمی احتمالا یکی از طراحان کنکور علوم شناختی هستند و در دو سال اخیر (کنکور سال ۹۵ و ۹۶) تاثیر سوالات از کتاب ایشان کاملا محسوس بوده است.

توصیه میکنم کتاب ایشان را بعد از مطالعه کتاب “علوم شناختی مقدمه ای بر مطالعات ذهن” بخوانید.

 • ذهن درآمدی بر علوم شناختی نوشته تاگارد ترجمه رامین گلشائی انتشارات سمت

کتاب تاگارد آخرین کتاب مطالعاتی شما خواهد بود. اگر دو کتاب بالا را مطالعه کردید به سراغ این منبع تکمیلی بروید. تا به امروز سوالات کمی از تاگارد طرح شده ولی ممکن است رویه سال بعد کاملا متفاوت باشد.

 

روان شناسی شناختی:

 • روان شناسی شناختی نوشته رابرت استرنبرگ ترجمه دکتر کمال خرازی انتشارات سمت

منبع اصلی سوالات تا به امروز کتاب استرنبرگ بوده است.

 • روانشناسی شناختی نوشته آیزنک ترجمه رهنما و فریدی انتشارات آییژ

اگر کتاب استرنبرگ را مطالعه کردید و به دنبال منبع تکمیلی بودید کتاب آیزنک را در دستور کار خود قرار دهید. در کنکور سال ۹۵ سوالات طراحی شده از آیزنک بیشتر از استرنبرگ بود.

 

مبانی علوم اعصاب:

این درس تقریبا پرماجراترین درس کنکور ارشد علوم شناختی است. سوالات بخش مبانی علوم اعصاب خود به سه قسمت نوروفیزیولوژی، نوروآناتومی و علوم اعصاب تقسیم می‌شوند. منابع پیشنهادی برای هر کدام ازین بخش‌ها متفاوت است.

 • فیزیولوژی اعصاب و غدد درون ریز نوشته دکتر حائری انتشارات سمت

اگر وقت ندارید، کتاب دکتر حائری را بخوانید. این کتاب تمامی سوالات کنکور را پشتیبانی نمیکند ولی بخش قابل توجهی از آن را پوشش می‌دهد. این کتاب در بین کتب علوم اعصاب نسبتا ساده است.

 • فیزیولوژی پزشکی گایتون نوشته گایتون و هال انتشارات ارجمند

این کتاب نسبت به کتاب دکتر حائری دشوار تر و به وضوح حجیم تر است و البته سوالات بیشتری را پوشش می‌دهد.

اگر فرصت داشتید به عنوان منابع تکمیلی کتب زیر را هم مطالعه کنید:

 • علوم اعصاب شناختی نوشته بارس و گیج ترجمه دکتر خرازی انتشارات سمت
 • نوروپسیکولوژی نوشته داود معظمی معظمی انتشارات سمت

 

آمار و روش تحقیق

 • آمار و روش تحقیق روانشناسی وعلوم تربیتی نوشته دکتر حسن آبادی انتشارات مدرسان شریف

کتاب دکتر حسن زاده کاملا برای این درس کافی‌ست. ولی اگر فرصت مطالعه ندارید و این کتاب برای شما حجیم است جزوه آمار و روش تحقیق کیهان نیز توصیه می‌شود. گرچه توصیه می‌شود حتما کتاب دکتر حسن زاده را مطالعه کنید.

لازم به ذکر است که سوالات بخش آمار و روش تحقیق دقیقا به دو بخش “آمار” و “روش تحقیق” تقسیم می‌شوند. اغلب سوالات تا امسال محاسباتی نبودند و صرفا سوالات مفهومی بوده. گرچه این روند در کنکور سال ۹۶ کمی تغییر کرد و سوالات محاسباتی بیشتر شد.

 

زبان انگلیسی

مطالعه بخش عمومی سوالات انگلیسی برای کنکور ارشد تمامی رشته‌ها مثل هم است. به تمامی کتبی که برای زبان عمومی معرفی می‌شود میتوانید مراجعه کنید و این کاملا به سطح زبان خود شما بر می‌گردد.اگر اصرار بر معرفی منبع دارید میتوان کتاب زبان ارشد زیر ذره بین نوشته جهانشاهی را معرفی کرد.

برای بخش تخصصی هم توصیه می‌شود کتاب‌های علوم شناختی را به زبان اصلی مطالعه کنید. برای مثال پی دی اف کتاب استرنبرگ را دانلود کنید و همان کتاب را به زبان انگلیسی هم مطالعه کنید. کتاب روانشناسی شناختی نوشته گلداشتین هم برای این بخش توصیه می‌شود.

اگر در تهیه کتب و جزوات به مشکل برخوردید یا سوالات تخصصی‌تری در مورد فصول مهم، نحوه مطالعه و یا هر سوال تخصصی دیگری داشتید میتوانید با گذاشتن ایمیل خود در بخش نظرات و درخواست مشاوره، از بخش مشاوره استفاده کنید.

اگر شما هم عاشق این رشته شده‌اید و هرجوری هست میخواهید در کنکور این رشته شرکت کنید، حتی اگر فقط ۲ ماه به کنکور باقی مانده، ناامید نباشید و یک نفس عمیق بکشید و بدونید ما در این رشته فوق العاده جذاب و هیجان انگیز منتظر ورود شما دانشجوهای جدید هستیم و بهتون کمک میکنیم.

Summary
Author Rating
1star1star1star1star1star
Aggregate Rating
۵ based on ۴ votes
Brand Name
گروه آموزشی علوم شناختی ایران
Product Name
منابع کنکور ارشد علوم شناختی

حتما ببینید

کنکور علوم شناختی

ثبت نام کنکور علوم شناختی 97

زمان ثبت نام کنکور علوم شناختی ۹۷ بر اساس جدول برنامه‌های اعلام شده از سمت …

۲۶ نظر

 1. سلام. کتاب علوم شناختی مقدمه ای بر مطالعه ذهن فردنبرگ رو از کجای سایت میتونم سفارش بدم؟

  ببخشید من از یک رشته دیگه دارم تغییر رشته میدم. به نظرتون میتونم توی کنکورش موفق باشم؟

  • گروه علوم شناختی

   سلام، به ایمیل شما پاسخ داده شد. در صورت عدم یافتن کتاب، کتاب را برای شما تهیه کرده و ارسال میکنیم. سفارش‌های خود را از طریق ایمیل irancognitivescience@gmail.com مطرح کنید.
   رشته علوم شناختی میان رشته‌ایست. تقریبا اکثر داوطلبان از سایر رشته‌ها وارد می‌شوند. شما با داشتن برنامه ای منظم، دقیق و خواندن منابع کنکور قطعا در کنکور موفق خواهید بود.

 2. سلام خسته نباشید
  میخواستم بدونم میشه کنکور علوم شناختی و مهندسی کامپیوتر رو با هم داد؟
  ممنون

  • گروه علوم شناختی

   سلام،

   بله. کنکور علوم شناختی، به صورت شناور برگزار می‌شود. بنابراین کنکور علوم شناختی و مهندسی کامپیوتر را می‌توانید با هم بدهید.

 3. کلاس های کنکور علوم شناختی برگزار می کنید؟
  کلاس کنکور علوم شناختی به صورت عمومی برگزار میشه یا خصوصی؟
  کلاس کنکور علوم اعصاب و روانشناسی شناختی هم دارید؟

 4. ضریب درسا تو کنکور علوم شناختی چقدره؟

 5. سلام
  من میخوام از یه رشته دیگه وارد این رشته بشم
  خواستم بدونم آیا با توجه به این که کارشناسی خودم رو در این رشته نخوندم.
  میتونم در آینده در این رشته استاد دانشگاه یا پژوهشگر بشم ؟؟؟
  ممنونم میشم اگ پاسخ بدید..

  • گروه علوم شناختی

   سلام،

   این رشته اصلا در کارشناسی ارائه نمیشه. و همه دانشجوهای ارشد و پی اچ دی علوم شناختی از سایر رشته ها اومدن. پس در پاسخ به سوال باید بگم شما میتونید در این زمینه تحقیق کنید و پژوهشگر یا استاد دانشگاه بشید. ولی اینکه شخص شما این اتفاق براش بیفته کاملا به میزان تلاش و رزومه شما در آینده برمیگرده.

 6. سلام
  من ارشد بالینی هستم و برای پایان نامه تمایل دارم نوروفیدبک کار کنم و البته بعد هم در همین زمینه فعالیت داشته باشم.ایا نوروفیدبک جزو علوم شناختی محسوب میشود؟ آینده شغلی خوبی دارد؟ تحصیلاتم باید در چه زمینه ای باشد؟ممنون از راهنماییتون

  • گروه علوم شناختی

   با سلام،

   نوروفیدبک در واقع یک تکنیک محسوب میشه. شما چه در حوزه بالینی و چه در حوزه شناختی میتونید از این تکنیک استفاده کنید. در رشته علوم شناختی گرایش توانبخشی بیشترین کاربرد نوروفیدبک رو مشاهده میکنید. از منظر آینده شغلی هم باید گفت که عملکرد شما تعیین کننده آینده شغلی شماست.
   انشاالله موفق باشید.

 7. سلام
  برای کنکورارشد علوم شناختی ایا منابعی برای تست زنی هم وجود دارد؟ لطفا معرفی کنید. چطور باید پیدا کنیم؟

  • گروه علوم شناختی

   سلام،
   برای کنکور ارشد و دکتری علوم شناختی هیچ کتاب یا جزوه ای جهت تست زدن تا به امروز تدوین نشده است. جهت تست زدن برای دروس زبان و آمار و روش تحقیق میتونید از کتاب های گروه روانشناسی استفاده کنید.
   ما برای آن دسته از داوطلبانی که از مشاوره گروه استفاده میکنند و مایل به شرکت در کنکور آزمایشی هستند، نمونه سوال و آزمون در ۳ درس اصلی کنکور علوم شناختی طراحی کرده ایم. برای اطلاعات بیشتر از طریق ایمیل irancognitivescience@gmail.com در تماس باشید.

 8. متشکرم از پاسخ خوبتون،
  ایا موسساتی که بسته های کنکوری شامل جزوات کنکور علوم شناختی ارائه میدن قابل اطمینان هستن؟ ایا این جزوات همه منابع رو پوشش میدن؟

  • گروه علوم شناختی

   کدام موسسات و کدام جزوات؟
   تا به امروز هیچ مجموعه ای به صورت مدون جزوه در مورد علوم شناختی ارائه نداده است. موسسات بزرگ کنکوری مثل سنجش تکمیلی و پارسه و مدرسان شریف و… هم اصلا به این رشته نپرداخته اند.
   جزوات ما هم به صورت تکمیلی در کنار منابع اصلی درس است. توصیه ما به شما این است که حتی در صورت مطالعه جزوات ما، به هیچ عنوان منابع اصلی را کنار نگذارید. جزوات فقط برای تثبیت بهتر مطالب و تاکید بر روی مباحث مهم تر است.

 9. سلام برای منبع فیزیولوژی برای کسی که چیزی از فیزیولوژی نمیدونه منبع پیش نیازی لازم هست? یا کتاب از مفاهیم پایه شروع میشه و همون ها و بسط میده?

 10. با عرض سلام و خسته نباشید.
  من لیسانس رشته فیزیک دانشگاه رازی کرمانشاه هستم. به کتابهای روانشناسی و با موضوعات ذهن علاقمند هستم به این خاطر تصمیمم گرفتم بیام راجب این رشته بیشتر تحقیق کنم. میخاستم ببینم با خوندن این رشته میتونم اپلای کنم و دانشگاهای خارج از کشور طرفدار داره؟ من رو راهنمایی کنید که مطمئن بشم انتخاب درستی هستش این رشته. انتخاب دیگه ی من ارشد فیزیک پزشکیه.

 11. احمد شجاع الدین

  سلام. از رشته کامپیوتر هستم و علاقه مند به هوش مصنوعی. امسال علوم شناختی رو هم به عنوان رشته دوم و شناور انتخاب کردم. دنبال منابع گشتم و به سایت تون رسیدم. ممنون میشم برای تهیه تمامی منابع و جزوات و پرسشنامه ها و در صورت وجود پاسخ نامه ها من رو راهنمایی کنید.

 12. سلام. کتاب علوم شناختی مقدمه ای بر مطالعه ذهن فردنبرگ رو میخواستم. لطف کنید راهنمایی بفرمایید. ممنونم🌹

 13. سلام و روز بخیر.
  کتاب های اصلی معرفی شده برای اصول علوم شناختی در بازار را پیدا نمی کنم . واقعا نمی دونم باید چیکار کنم . لطفا راهنمایی کنید .
  سوال بعد درباره ی زبان است . من یه کم سردرگم هستم برای خواندن زبان . منبع مشخصی معرفی نشده ؟؟؟

  • گروه علوم شناختی

   سلام،

   پیشنهاد میکنیم با انتشارات کتاب ها تماس بگیرید.

   برای زبان به پاراگراف منابع زبان مراجعه کنید.

 14. گفته بودین کلاس آمار و روش تحقیق رو بهمن ماه میذارید. کی برگزار میشه؟!!!!!

 15. من دو هفتست مشاوره تلفنی دارم با مجموعه. ممنونم از این همه انگیزه و دلگرمی. برای کنکور ناامید بودم ولی الان بمب انگیزه ام. تازه من هنوز ثبت نام نکردم خخخخخخخ میخوام بهمن ثبت نام کنم

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Creative Commons License
All content by IranCognitiveScience is licensed under a Creative Commons Attribution-NonCommercial-NoDerivatives 4.0 International License.
Based on a work at Iran Cognitive Science Group.
Permissions beyond the scope of this license may be available at irancognitivescience.com.